Ahoj, jen takový trochu odborný dotaz, možná už jsem se i kdysi ptal, ale snad nevadí. Týká se to především žen, nevím, jak moc na tento web chodí. Teď k dotazu. Čím dál více že má čím dál více problémů s nohama a deformitama. Zabývá se fyzickou antropologií a výzkumy to potvrzují. Zajímalo by mne, zda při lékařských prohlídkách věnují doktoři při kontrole pozornost i vašim nohám, popřípadě zda se chůze naboso nějak pozitivně nebo též negativně projevuje na struktuře a flexibilitě vašich nohou a je to třeba patro právě při lékařských nebo sportovních prohlídkách. Díky moc a mějte se!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Luky: Moje nohy kontrolovala naposled dětská lékařka když jsem byl na základce, od té doby ne. Nevšiml jsem si že by se nějak změnila struktura nohou tím že občas chodíme bosi. Ségra také nepoznává nějaké změny, přijde nám to normální. Když jsem byl v létě na koupáku s klukama, nepřipadalo mně že by moje nohy byly jiné než ostatních.
Při běžných prohlídkách v ordinacích praktických lékařů se nejspíš pozornost nohám pacienta až tak nevěnuje, pokud si pacient nestěžuje na nějaké problémy. V nemocnici ale ano, zvlášť pokud jde o pacienta s diabetem. Ze zkušeností z praxe v nemocnici vím, že pacienti často trpí nejrůznějšími defekty a onemocněním nohou, od mykóz se kterými se setkávám nejčastěji, přes plantární fascitidu až po poruchy prokrvení. Je toho opravdu hodně. Řada pacientům ale péči o nohy zanedbává. Někdy je to opravdu dost síla. Kolikrát nechápu, že to to těm lidem nevadí s těmi nohami nic nedělat a mít je v tak žalostném stavu. S pacientem, který je zvyklý chodit bosky, což pomáhá nejen zdraví nohou, ale posiluje i prokrvení, imunitu a spoustě dalších věcí se v nemocnici málokdy setkám. Teda abych to uvedla na pravou míru, je možné se s nimi setkat, ale až ve vyšším věku.