BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 45    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]   ... [ 9 ]  


28.5.2013 12:24   paja781p:      lékaři         
Podle toho,co jsem slyšel,tak se názory lékařů různí o 180°.Někomu byla prý chůze bez bot dokonce doporučena,někomu jinému jiným lékařem naopak striktně zakázána a doporučeny ortopedické boty.Aby se v tom jeden vyznal.

12.11.2013 21:25   Rotobull:      Re: lékaři         
V tomto ohledu (zdravotním) tuto (i další) zemi řídí farmaceutické giganty, které nám často lžou. Utajují informace o levných, přírodních lécích a předkládají nám své ,,léky", které toho mnohdy moc nevyléčí a ještě nám vyvrtají díru do peněženky. Třeba Brufen - analgetikum- čili on netlumí bole......zobrazit celý příspěvek
V tomto ohledu (zdravotním) tuto (i další) zemi řídí farmaceutické giganty, které nám často lžou. Utajují informace o levných, přírodních lécích a předkládají nám své ,,léky", které toho mnohdy moc nevyléčí a ještě nám vyvrtají díru do peněženky. Třeba Brufen - analgetikum- čili on netlumí bolest, ani neléčí její příčinu(což bychom měli chtít) on utlumí vnímání bolesti. Čili chudinky mozkové buňky. Samozřejmě jednou si to dát Vás nezabije (dost pravděpodobně). Samozřejmě bolest tlumí další látky, které každý asi zná, ovšem vzhledem k situaci u nás o nich psát raději nebudu. Doktoři dostanou klidně 10. 000,- , aby řekli, že antidepresiva (taky nic moc) jsou úžasná a podporují lidskou mysl, případně podobně mluvili o ortopedických botách atd. Oni těch doktorů zaplatí třeba 1.000 a nepocítí to (finančně). Svým způsobem je to veselé i smutné. :-)

20.8.2014 18:06   Jerry:      Zdravotní stav nohou         
Ahoj, zajímala by mě jedna věc, projevuje se u vás bosá chůze pozitivně na zdravotním stavu nohou. Říká se,že bosá chůze zvlášť po nerovném terénu prospívá, zajímalo by mne, zda třeba lékař při preventivní prohlídce pozná, že máte nohy v dobrém stavu a zda to například připisuje bosé chůzi. Díky a mějte se !

21.8.2014 12:52   Igy:      Re: Zdravotní stav nohou         
Ahoj, chůze naboso se jednoznačně projevuje na zdraví nohou. Potvrzuje mi i mým dětem ortoped. Nohy navíc nesmrdí, neplesniví, jsou silné, odolné. Chůze naboso má i jiné pozitivní zdravotní efekty. Blíže viz např. www.TuristikaNaboso.cz. Zdravví Igy.

22.11.2014 9:35   Igy:      léčba uzemněním         
Vážení, na www.turistikanaboso.cz/texty/ (dole) jsem umístil článek, který se ke mně dostal a který se týká léčby cukrovky, ledvin a zánětů pomocí uzemnění (groundingu). Zajímavé, nemám důvod tomu nevěřit, spíše naopak :-) Zdraví Igor Slouka.
--
Propaguji ZDRAVÝ (a levný:-)) ŽIVOTNÍ STYL NABOSO - www.TuristikaNaboso.cz