BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Extrém
  Vyberte téma:      Skleněný koberec       Tanec na žhavém uhlí      Sníh       

Na rozdíl od chůze po střepech a žhavém uhlí už tohle bez tréninku nejde. Vlastně jde, ale jen pár minut, dokud může tělo využívat zásobu akumulovaného tepla, jako to známe třeba z ochlazení po sauně. Pod pojmem "chůze ve sněhu" ale rozumíme stav, kdy tělo dokáže trvale hradit tepelné ztráty bez prochlazení, a to je něco zcela jiného. Samozřejmě není špatné se v zimě zout a chvíli se brouzdat ve sněhu, než do nás vleze zima, třeba i jen kvůli tomu, abychom se ujistili, že nás to hned nezabije.
Pro toho, kdo by chtěl chodit bos i v teplotách lehce pod nulou, ve sněhu apod., v plné míře platí zásady z kapitoly Jak na to - Zima, s ještě větším důrazem na postupně a pravidelně.

Když na tělo útočí zima, fungují dva rozdílné termoregulační mechanismy: Zatímco se nikdo nediví, že je možné plavat v řece i v zimě (ale málokdo to dělá), zout se v zimě je někdy považováno za něco téměř nadpřirozeného. Přitom je to v jistém smyslu snazší než to plavání, výdej tepla je mnohem menší. Ale pozor, jsou tu i jiné rozdíly: Ještě několik postřehů: Jako v každé činnosti, i v této "disciplíně" jsou někde hranice lidských možností. Na rozdíl třeba od sportu ale asi nikdo neví kde. Možná že jsou dál, než by se na první pohled zdálo, ale jsou. A každý má tu svojí hranici asi jinde. Proto směle do toho, ale neriskujte.
11.11.2009 MG
Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 11    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  


19.1.2021 21:17   MG:      Josef Šálek         
půlmaraton ve sněhu, bez bot,...:

 www.novinky.cz