BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Děti            

Volně přeloženo z originálu www.washingtonpost.com/news/parenting/wp/2016/02/29/why-kids-should-go-barefoot-more-and-probably-adults-too
Lauren Knight 29.2.2016

Jednoho nebývale teplého dne na konci letošní zimy jsme šli s manželem a třemi chlapci na dětské hřiště. Slunce pěkně hřálo a kluci toho hned využili, shodili bundy, ponožky a boty. Jejich malé nohy dupaly a skákaly na měkkém povrchu hřiště. Bosi běhali rychleji a snadněji šplhali. Zanedlouho se toho chytily i ostatní děti a také se zkoušely zout.
"NE, nesundavej si boty a ponožky", utnula jedna maminka svého synka. Na otázku "proč ne" jednoduše odpověděla "Venku chodíme vždy obutí". Nic nového - už léta jsme výstřední rodina, kde se hraje na honěnou, balancuje na slacklajně atd. naboso.
Jednou mě nějaký tatínek obvinil z ohrožení dětí, když jim dovolím chodit naboso. Takové soudy mě netrápí, ale udivuje mě, proč tak mnoho rodičů zakazuje dětem chodit venku naboso. Rozhodla jsem se prozkoumat mýty i přínosy chození bosky, a výsledek vás možná překvapí.

Dva nejčastější důvody, proč to rodiče dětem zakazují, je strach ze zranění a obava z nákazy nějakou nemocí. Jesliže nejste zrovna v prostředí, kde se všude povalují střepy rozbitých lahví, je pravděpodobnost zranění minimální, zvláště na přehledném povrchu, kde se můžeme nepříjemným věcem snadno vyhnout. Děti i dospělí, kteři chodí bosi často, mají více vyvinutou schopnost vnímání prostředí a jejich chodidla jsou odolnější.

K obavě, že by děti mohly bosýma nohama něco "chytit": naše kůže je přirozená ochrana před patogeny. Nejčastější cesta případné nákazy je prostřednictvím rukou: saháme na kliky, klávesnice, zábradlí,..., kde je hojný výskyt mikrobů. A děti si mnohem raději strkají do pusy ruce, ne nohy. Co se týče parazitů pronikajících kůží, napadení měchovcem (hookworm) je v našem prostředí naprosto nepravděpodobné.
Ve skutečnosti naopak boty poskytují příležitost k množení bakterií a plísní - teplo, vlhko, tma. Následkem je např. "Athlete's foot" - tinea pedis (pozn. MG: neznám české pojmenování, což je podivné vzhledem k tomu, že údajně postuhuje až 50% dospělé populace,
viz www.wikiskripta.eu/index.php/Dermatomyk%C3%B3zy#Tinea_pedis).

Kevin Geary, rodičovský guru, učitel a autor článku Revoluční rodič, věnovanému fyzickému a psychickému zdraví dětí, tvrdí, že boty dětem neprospívají. Poškozují nohy, brání přirozenému rozložení prstů, což souvisí se správnou funkcí nohy, brání správnému vývoji pohybových schopností, děti jsou pak náchylnější ke zraněním.

Jestliže dovolíme dětem chodit naboso, umožníme jim posílení nohou, tělo bude hbitější a méně náchylné k úrazům. Budou se lépe rozvíjet smyslové receptory, vnímání vlastného těla. Chodidlo má asi 200 000 nervových zakončení, to je vedle rukou a rtů jedna z největších koncentrací v organismu. Pohybové aktivity, náročné na rovnováhu a hbitost jsou podstatně snazší naboso.

Pediatr Dr. Kacie Flegal napsal o vývoji mozku a nervového systému u miminek a batolat: "Jedna z nejsnazších cest, jak stimulovat vývoj smyslových receptorů je nechat je bosé co nejvíce, aby mohly tlapkami vnímát okolí".

Dalším přínosem je podpora zdravé, přirozené chůze. Adam Sternberg v New York Magazine 2008 cituje studie, jak boty poškozují nohy: Lidé měli nohy podstatně zdravější, než se objevily boty. Navzdory těmto faktům se ale lidé dodnes neodvažují chodit venku bosi. Podiatr Dr. William A. Rossi to vyjádřil takto: "Čtyři miliony let se vyvíjela lidská noha a způsob chůze... a pak v pár stovkách let, s nešikovným nástrojem - obuví, jsme zdeformovali čistě anatomický způsob chůze zablokováním její efektivity a zřekli jsme se její elegance".

A nakonec, chůze naboso je příjemná, zvláště malým dětem, které zkoumají svět taktilními podněty. Chůze po měkkém teplém písku na pláži, osvěžení v ranní orosené trávě v létě, bláto pronikající mezi prsty v zahradě, drsná kůra stromu, na který lezeme, cákání v louži. Tyto skvělé zážitky umožníme dětem, když jim dovolíme na hřišti nebo na dvorku odkopnout boty a užít si to.


Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 1    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )


16.3.2016 6:54   igy:      Děti naboso         
Ahoj, o dětské chůzi naboso viz též např. elektronická kniha Slouka, I.: "Ne-li bosky, z nohou trosky" (palmknihy.cz) anebo www.TuristikaNaboso.cz, úvodní strana, proklik na powerpointovou prezentaci. Dále na www.TuristikaNaboso.cz jsou vypsány odborné prameny (např. Naboso, Zdravé nohy pro vaše dítě, Bosé běhání atp.). Zdravím, Igor.