BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek 1Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 16    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  


22.11.2016 22:32   Miraty:      Zdravotní obuv         
I zde jsem na to narazil. Na co? "ZDRAVOTNÍ OBUV". Je to stejný nesmysl jako "FUNKČNÍ PRÁDLO (ponožky)" - které je mimochodem vyrobeno z plastu Polypropylenu. Co to je za nesmysl? Proč si tak nesmyslně lechtáme uši? Abychom měli falešný pocit že to co právě nosíme je správné? Mim......zobrazit celý příspěvek
I zde jsem na to narazil. Na co? "ZDRAVOTNÍ OBUV". Je to stejný nesmysl jako "FUNKČNÍ PRÁDLO (ponožky)" - které je mimochodem vyrobeno z plastu Polypropylenu. Co to je za nesmysl? Proč si tak nesmyslně lechtáme uši? Abychom měli falešný pocit že to co právě nosíme je správné? Mimochodem je to falešný pocit a všichni kdo tomu rozumí to vědí. Proč se ustupuje od plasťáků? Typicky Coolmaksů :-) ?
Dermatologové to vědí. Věděli to i naše babičky. A my? A co "zdravotní obuv" ? Směšné. Trapné, nesmyslné. Nikde není určeno co to je. Zkuste si uvědomit jak vypadají (a hlavně jaké jsou) boty co Vám prodávají jako "ZDRAVOTNÍ" !!! Tvrdé, hrubé podrážky, nevhodný tvar, podpírající klenbu, apod. OPRAVDU TO POTŘEBUJEME? CHCEME? Pokud ano, řekněme rovnou, že i superúzké lodičky na jehlách jsou též....zdravotní obuv. Anebo si přestaňme vědomě lhát.

---HV7S3P1---