BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek 2.1Jak na to
  Náročný terén      Zima      Stydím se      Metodika turistiky      

Jestliže patříte k té menšině lidí, která neví o čem tady bude řeč, můžete si gratulovat. Pro převážnou většinu je ale právě stud zcela zásadním a mnohdy i jediným důvodem k tomu, aby na veřejnosti byli vždycky obutí.

Příčiny mohou být různé. Někdo třeba považuje nohy za intimní část těla už jen proto, že není běžné je ukazovat bez bot. Nebo to může být podvědomá obava, že děláme něco neslušného. Nebo že nás okolí bude považovat za příslušníka zcela jiné sociální skupiny - od hipíků přes houmlesy až po magory. Nejčastěji je to ale prostě jen to, že jim není moc příjemné být mezi lidmi bílou vránou.

Velmi mnoho lidí to řeší tak, že na veřejnosti jsou obutí a komfort bosých nohou si dopřávají v soukromí, v přírodě a podobně. Nebo nesou boty v ruce, ačkoliv by je mohli snadno strčit do tašky nebo batohu.

Stydlivý člověk je přesvědčen, že bosé nohy na veřejnosti jsou všeobecně vnímány negativně. Tak to ale není, převážná část lidí se k tomu staví tolerantně nebo kladně, někdy možná až i obdivně.
A jsou ovšem i takoví, kteří vás odsoudí za "nevhodné oblečení". S těmi to máme 1:1, nám na nich zase vadí jejich netolerance.

Ačkoliv se tohle téma jmenuje "jak na to", nebude tady konkrétní návod, jak se těchto pocitů zbavit. Jestli je lepší postupný trénink, nebo léčba šokem, nebo studium a uplatňování vědeckých metod rozvoje osobnosti.

Alespoň tedy několik postřehů:
Prostředí, kde nemusíme mít obavy z negativní reakce okolí: Prostředí, ve kterém je lepší se raději obout (týká se jen mužů - ze společenských důvodů žena nepotřebuje boty skoro nikde): Není špatné být předem připraven na reakce okolí, které obvykle probíhají asi takto:
"Pane, vy jste bos?!" (někdy je tam víc otazníků, jindy zase vykřičníků).
"Ano, já vím. To je schválně. Je to velmi příjemné. Zkuste to taky a uvidíte".
Nejspíš mi nebudete věřit, ale už dvakrát se mi stalo, že to ten dotyčný/á opravdu zkusil!

30.9.2007 MG
Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 22    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]   ... [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  


9.10.2020 20:35   karel.vali:      Bosky cestou necestou         
Mohu-li, napisi take svuj nazor. Je veci kazdeho, jak si zvoli procítit svou cestu životem. S pribyvajicimi roky jí chodím bez bot, at je to v prirode, ci ve mestě. Pravdou je, ze v tom druhem pripadu hrozí více nastrah, nez na louce ci v lese. Od podezrelych pohledu po stripky rozbitych lahví. Ale kdyz se vse sečte .... stale je to přimerena daň za to citit svou prislusnost k přirodě bosou nohou. K.

25.12.2023 9:41   Igy:      Bosá trasa, bosý den         
Ahoj všichni příznivci bosé chůze, pro zájemce pár novinek na webu TuristikaNaboso.cz - na adrese https://www.turistikanaboso.cz/foto/ lze nalézt:

 1) fotoprezentaci a popis nové bosé trasy v Praze-Klánovicích, oficiálně značené Klubem českých turistů, a dále

 2) tématicky roztříděné ......zobrazit celý příspěvek

Ahoj všichni příznivci bosé chůze, pro zájemce pár novinek na webu TuristikaNaboso.cz - na adrese https://www.turistikanaboso.cz/foto/ lze nalézt:

 1) fotoprezentaci a popis nové bosé trasy v Praze-Klánovicích, oficiálně značené Klubem českých turistů, a dále

 2) tématicky roztříděné nové fotogalerie z bosých výletů, festivalů atd. Jedná se o galerie ve Foto - Top barefoot photos: Details, Fakirs, Firewalking, Glasswalking, Gym, Indoor, Outdoor, Others, Snow, Tickling, Town, Workshop a Castaways.

 Dále na https://www.turistikanaboso.cz/akce/ najdete informace o mezinárodním dni turistiky naboso na zámku Loučeň - koná se každoročně uprostřed léta.

 Zdravím Igy.