BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek 2.1Jak na to
  Náročný terén      Zima      Stydím se      Metodika turistiky      

Jestliže patříte k té menšině lidí, která neví o čem tady bude řeč, můžete si gratulovat. Pro převážnou většinu je ale právě stud zcela zásadním a mnohdy i jediným důvodem k tomu, aby na veřejnosti byli vždycky obutí.

Příčiny mohou být různé. Někdo třeba považuje nohy za intimní část těla už jen proto, že není běžné je ukazovat bez bot. Nebo to může být podvědomá obava, že děláme něco neslušného. Nebo že nás okolí bude považovat za příslušníka zcela jiné sociální skupiny - od hipíků přes houmlesy až po magory. Nejčastěji je to ale prostě jen to, že jim není moc příjemné být mezi lidmi bílou vránou.

Velmi mnoho lidí to řeší tak, že na veřejnosti jsou obutí a komfort bosých nohou si dopřávají v soukromí, v přírodě a podobně. Nebo nesou boty v ruce, ačkoliv by je mohli snadno strčit do tašky nebo batohu.

Stydlivý člověk je přesvědčen, že bosé nohy na veřejnosti jsou všeobecně vnímány negativně. Tak to ale není, převážná část lidí se k tomu staví tolerantně nebo kladně, někdy možná až i obdivně.
A jsou ovšem i takoví, kteří vás odsoudí za "nevhodné oblečení". S těmi to máme 1:1, nám na nich zase vadí jejich netolerance.

Ačkoliv se tohle téma jmenuje "jak na to", nebude tady konkrétní návod, jak se těchto pocitů zbavit. Jestli je lepší postupný trénink, nebo léčba šokem, nebo studium a uplatňování vědeckých metod rozvoje osobnosti.

Alespoň tedy několik postřehů:
Prostředí, kde nemusíme mít obavy z negativní reakce okolí: Prostředí, ve kterém je lepší se raději obout (týká se jen mužů - ze společenských důvodů žena nepotřebuje boty skoro nikde): Není špatné být předem připraven na reakce okolí, které obvykle probíhají asi takto:
"Pane, vy jste bos?!" (někdy je tam víc otazníků, jindy zase vykřičníků).
"Ano, já vím. To je schválně. Je to velmi příjemné. Zkuste to taky a uvidíte".
Nejspíš mi nebudete věřit, ale už dvakrát se mi stalo, že to ten dotyčný/á opravdu zkusil!

30.9.2007 MG
Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 21    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]   ... [ 5 ]  


   MG:      Přemístěno z obecné diskuze         

23.7.2014 19:09   FarKy:      Kriza         
Tak dnes som konecne bol naboso v malej miestnej pekarni, kde maju vysoky pult, takze si to predavacka vsimla asi az ked som odchazal, neviem... chystam sa do vacsich potravin typu Fresh, CBA, milkagro... ale neviem ci to urobim. Situacia je u nas taka, ze KAZDY, naozaj kAZDY clovek by sa v potravin......zobrazit celý příspěvek
Tak dnes som konecne bol naboso v malej miestnej pekarni, kde maju vysoky pult, takze si to predavacka vsimla asi az ked som odchazal, neviem... chystam sa do vacsich potravin typu Fresh, CBA, milkagro... ale neviem ci to urobim. Situacia je u nas taka, ze KAZDY, naozaj kAZDY clovek by sa v potravinach pozeral na mna a este by to rozpraval aj ostatnym, presne ako na ulici a poza moj chrbat by zacali vraviet: Preco je bosi? ukradli mu topanky? to je *****... takze naozaj neviem ci dostanem odvahu, takto sa psychicky znicit. Asi mam nejaku krizu bosochodenia, kedze na ulici do mna vsetci... to clovek potom nema ani chut chodit naboso a rozmysla, ze ci je naozaj normalny alebo cisty blazon :((( Ako by ste sa citili ak by kazda skupinka ludi, ktoru stretnete vravela na ulici poza vas chrbat, ze ste blazon a cely cas sa na vas pozerali??? POzitivnych reakcii mam len asi 2%/100% :( O to tazsie je chodit naboso po svojom rodnom meste plneho spsoluziakov, kamaratov, priatelov, znamych, rodiny, kolegov...........

23.7.2014 23:22   paja781p:      Re: Kriza         
Musel bych Tvojí situaci hodně hluboko poznat,abych posoudil.Nicméně to vypadá,že jsi obklopen nevhodnými lidmi,kteří jsou úzkoprsí a nechápou věci nad rámec standartu.

24.7.2014 7:52   jarda:      Re: Kriza         
Mam takového zabedněného bratra co ani po měsíci nedokázal přijmout fakt že chodím bos. Podle něj by mě měli zavřít a mělo by se nošeni obuvi uzákonit jako povinné. Pokud se ho zeptám proč tak na to odpověď nezná nebo se ji proste vyhne. Ale mam pocit že to je také hodně o vzdělaní, můj bratr je vyučen zedník a celí život dělal podřadné dělnické práce (zedníka prakticky nedělal).

24.7.2014 9:42   paja781p:      Re: Kriza         
V jakém věku je bratr? Zažil 60-tá léta,kdy bosá chůze byla módní? Jen doufám,že lidí s takovými názory je naprosté minimum.Ještě by mě zajímalo,jaké názory zastával před X lety,jestli má po celý život stejný názor a nebo ho chameleonsky mění podle doby (kam vítr,tam plášť)?.Jinak pokud má názor,kte......zobrazit celý příspěvek
V jakém věku je bratr? Zažil 60-tá léta,kdy bosá chůze byla módní? Jen doufám,že lidí s takovými názory je naprosté minimum.Ještě by mě zajímalo,jaké názory zastával před X lety,jestli má po celý život stejný názor a nebo ho chameleonsky mění podle doby (kam vítr,tam plášť)?.Jinak pokud má názor,který si nedovede obhájit/zdůvodnit(tzv.uhybá),tak to není pravý názor,ale pouhý výkřik a v tomto případě ještě diktátorského typu.Dále také záleží,jestli se také nejedná o jakýsi skrytý humor.Někteří lidé humorizují s chladnou tváří,takže to není poznat.Jinak dle mých zkušeností na vzdělání lidí zas tak nezáleží.To je věc míry volnomyšlenkářských postojů k věci a je to záležitost povahového kódu člověka.