BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Ostatní
Spasí bosí svět?      Vývojová stadia      Tělesná výchova
      Nejde o perverznosti      Chvála bosonohým      Wikipedia      Proč chodím bosky?      

Jsem boskochodec... čili chodím bez bot, bosky. Po hřebících a horkém uhlí to teda ještě nezvládám (o víkendu jsem si nevšimla právě dohořívajícího cigaretového špačka a jauvajs, pěkně popálil. Vtipné bylo uvědomit si zpětně tu prodlevu mezi stoupnutím na něj a signálem v mozku, že mě na patě něco pálí...), ale jinak si myslím, že mi žádný povrch nedělá problém. Ani mentálně, ani fyzicky.


Ale proč to vlastně dělám? Pokusím se to stručně shrnout.. důvody bych mohla rozdělit do tří skupin: sociální, psychické a zdravotní.

1. Sociální důvody
Proč je tolik IN nosit boty?
Proč se všechny celebrity chlubí tím, kolik párů bot mají ve skříni?
Proč jsou bosí lidé spojování s bezdomovci či chudými a špinavými?
Proč trávit hodiny nad botníkem přemítáním nad tím, zda ty které boty se k té které příležitosti hodí?
Proč, když vidíme někoho na ulici bez bot, první, co nás napadne, je "hygiena"?

A mohla bych uvést spoustu dalších smysluplných otázek. Stačí prostě jen vystoupit ze "společností nastaveného modelu nazírání na svět" a budou vám dávat smysl.

Protože společnost z bot žije. Boty točí penězmi. Slavní dělají reklamu obuvním společnostem. Obuvní společnosti živí ponožkárny a další oděvní společnosti. Zároveň i farmaceutický průmysl (kolik jen mastí na unavená chodidla, na opuchliny a puchýře z bot, aromatických sprejů do bot, osvěžujících sprejů a dalšího se denně prodá).
Jaký zájem (přeloženo "výdělek") by společnost měla na tom, kdyby lidé chodili bosí?
Nikdo by boty nekupoval, protože by nebyly potřeba. Bosky se hodí jít všude.
A není pravda, že chodit bosky je nehygienické - naopak! Tak schválně - kolikrát za měsíc (rok, léta..) umýváte svým botám podrážku? Nikdy? (Nebo možná, když šlápnete do mimořádně otravného psího exkrementu?:)) My, co chodíme bez bot, si umýváme nohy minimálně jednou denně. A žádné pozůstatky nám na šlapkách neulpívají, tak dokonale anatomicky nám příroda chodidla stvořila.

Další hypotetické úvahy nechám otevřené a přejdu k dalšímu bodu:

2. Psychické faktory
Proč nevnímat různé povrchy země chodidly tak, jako vnímáme slunce, déšť, vítr, zimu a jiné svou pokožkou?
Proč se dobrovolně odříznout od energie země, kterou máme všude kolem nás k dispozici, stačí se s ní spojit ?
Proč se stresovat nad tím jestli jsem se obula vhodně?
V botech do města si asi na pěší túru moc nevyšlápnete, a tak musíte plánovat ještě před odchodem z domu, kam všude půjdete.. No a  chcete-li zvládnout víc než 2 místa (např. město a odpoledne  výšlap), tak abyste si ty boty pěkně odnesli v ruce...
Chodit bosky má tu obrovskou výhodu, že vás to nijak nezatíží (netřeba s sebou tahat náhradní obuv) a bosky můžete kamkoliv. Navíc stačí projít mokrou travou a nikdo na vás nepozná, že jste právě vylezli ze zablácené polňačky! :)

A poslední, ale stejně tak (ne-li víc) důležité...

3. Zdravotní důvody
Proč si necháváme ruinovat chodidla nepadnoucími, nesedícími, škrtícími či jinými botami?
Proč si lidé raději budou lepit náplastmi paty a prsty tam, kde je dřou boty místo aby si je sundali?
Proč se i v horku paříme v uzavřených botách a zaděláváme si tak na plísně, houby a další bakterie místo toho, abychom nechali chodidla volně dýchat a bránit se?
Proč lidé raději nosí ortopedické a korektivní boty místo toho, aby ploché nohy cvičili a trénovali přirozeně?

Tohle nepochopím. V Madridu jsem potkala holčinu, měla pantofle, které ji evidentně dřely. Na každém chodidle ze tři náplasti, kulhala a nechala se podpírat kamarádkou. ALE BOTY NESUNDALA! Proč?!?
Já osobně jsem se nanosila ortopedických vložek ažaž. Měla jsem ploché nohy, takže klenby, srdíčka, kombinované.. pak se objevily i problémy s koleny a jedno jsem si nechala dokonce operovat, nevidouc jinou alternativu. Fatální chyba a doteď za ni platím! :(

Bosky jsem začala chodit asi před třemi lety.
Už nemám ploché nohy.
Nehtová plíseň se pomalu, ale jistě hojí. 
Kolena mě nebolí (připsáno i změně životosprávy, ale všechno jde ruku v ruce se vším).
Za boty moc neutratím.
V batohu mám na cestách mnohem víc místa (třeba na jídlo, že:)). 
Mám z chození bosky radost.
Cítím se sebejistější, víc spojená se Zemí.
Masíruju si chodidla jak je den dlouhý.
Když se chci v horku osvěžit, prostě je strčím do kašny / potoku / fontány a jde se dál.
Vyvinul se mi šestý smysl (jak jsem si ho nazvala) - vidím sklo (a jiné nástrahy) na zemi, i když se nekoukám pod nohy. A když je zrovna nezpozoruju, tak našlapuju tak, že mě většinou nezraní. A když už mě zraní, tak tomu neuvěříte, ale chodidla se do dvou dnů zregenerují sama!
Prostě jim věnujeme tak málo pozornosti a víme toho o nich tak málo...    

A přiznám se, že troška provokace usedlého měšťáckého černobílého myšlení (boty = správně, bez nich = špatně) ještě nikoho nezabila... tak maximálně pobavila. :)

(A i o tomhle všem je blog Bez bot... jenomže v angličtině.)

Hm? :)
Tak co vy na to, zkusíte to taky?


Není potřeba hned ze začátku vyrážet do práce či města bosky, ale co takhle zkusit nechat boty doma až půjdete dneska na letní večerní procházku?


A dejte vědět, jaké to bylo! Těším se na vaše postřehy!;-)
Pavlína 21.7.2010
Anketa
Zkusíte to taky?
 Ne, děkuji, nemám zájem 6.5% (28)
 Zkusil(-a) bych to, ale nemohu (z důvodů které nemohu ovlivnit) 1.2% (5)
 Zkusil(-a) bych to, ale bojím se / stydím se 8.9% (38)
 Ano, zkusím to 31.5% (135)
 Nepotřebuju to zkoušet, už to dávno dělám. 51.9% (222)

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 32    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]   ... [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  


11.10.2015 17:59   lidský:      Výstup na horu Klet´         
Zdravím všechny chodící bosky . Po krátkém tréninku jsem už dvakrát vyšlápl bos na horu Kletˇ,nad parkovištěm jsem sundal boty a vyrazil!Byl to bezva pocit volnosti a překvapivě , jehličí a klacíky nijak nepíchaly. Na tuto horu chodím pravidelně už 10 let v sobotu a tak mě všichni znají a hesla kde máš boty a já na ně , že boty šetřím jsem použil mnohokrát nežli jsem vylezl nahoru. Shodou okolností tuto sobotu byl den duševního zdraví a já mnoha lidem připadal jako blázen, málo oblečený a ještě bos!
Bylo to moc fain!
L.

23.5.2016 7:16   Lucima:      Bosky         
Ahoj,jak to děláte v létě?Když ten chodník je úplně rozpálený?Viděla jsem pana v zimě ,bylo něco pod 0 ,sníh a on si vesele šel bez bot,ponozek.Nohy měl červené a mě by asi někde upadly.O bezdomovce nešlo..Jinak bos chodím jen v blízkém okolí bydliste,se psem,okolo domu.Vadilo by mi ve městě jak by na mě lidi koukaly a měly by ty své chytre průpovídky..Dokonce jsem někde četla příběh pana Bosáka že ho vyhodily z obchodního domu protože neměl boty a nesplňoval naky jejich podmínky.. Smutné

23.5.2016 8:57   lubo:      bosky         
Ahoj, horúce chodníky na viac ako pár sekúnd nezvládam ani ja, a sneh tak na pár minút :) ale inak si dovolím ísť bosý v lese aj po meste (aj keď po meste menej, kvôli sklu a tým horúcim chodníkom). Čo sa týka reakcií ľudí, mám pocit, že sa to zlepšuje, kedysi ma komentovali dospelí aj deti, teraz si to dospelí prakticky vôbec nevšímajú a občas sa iba ozve nejaké dieťa. A tento víkend som u nás v Bratislave v lesoparku videl viac bosých, ako za posledných 10 rokov spolu - z toho jeden behal po dosť drsnom betóne - možno to začína byť pre ľudí viac zaujímavé.

25.5.2016 0:15   MG:      Re: Bosky         
Rozpálený asfalt je hodně nepříjemný. Většinou se tomu dá vyhnout: stinná strana ulice, žulový obrubník chodníku apod. Bílé čáry na přechodu ulice jsou chladnější než černý asfalt (vida, další benefit bosochodectví je zvýšení bezpečnosti silničního provozu, protože motivuje chodce k přecházení na značených přechodech a ne tam, kde je to zrovna napadne). A když to jinak nejde, použít "záchranné" ponožky nebo dokonce boty není žádná ostuda.

26.6.2016 13:37   Matej:      Re: Bosky         
Ale dá sa aj na ten asfalt zvyknúť. Chodiť sa po ňom v pohode dá, len stáť na jednom mieste už páli. No uznávam, že pre človeka, ktorý nie je zvyknutý chodiť bosý, už len letmý kontakt s horúcim chodníkom spôsobuje bolesť. Osobne si myslím, že by bolo oveľa viac bosých ľudí, ale odrádza ich ten rozp......zobrazit celý příspěvek
Ale dá sa aj na ten asfalt zvyknúť. Chodiť sa po ňom v pohode dá, len stáť na jednom mieste už páli. No uznávam, že pre človeka, ktorý nie je zvyknutý chodiť bosý, už len letmý kontakt s horúcim chodníkom spôsobuje bolesť. Osobne si myslím, že by bolo oveľa viac bosých ľudí, ale odrádza ich ten rozpálený asfalt. V zime zase sneh. Ak s touto záľubou človek nezačne aktívne už na jar, keď ostatní ešte zo zvyku nosia zimné čižmy, tak na také príležitostné letné bosé prechádzky po meste, čo je prípad asi väčšiny ľudí, môže zabudnúť, resp. si to naplno neužije, pretože pokožka na chodidlách na to nie je pripravená.