Karol a Pawel Sokal tam podrobně popisují metodiku a výsledky experimentů, zkoumajících vliv "uzemnění" na řadu různých biologických faktorů. Mimo jiné je tam také uvedeno, že popisovaný blahodárný vliv na diabetes se týká pouze diabetu 2.typu, což je dost podstatná informace pro ty, kteří by chtěli něco takového vyzkoušet.
Pokud nejsou výsledeky Sokalových experimentů zcela vymyšlené, jednalo by se o dost závažný objev. V takových případech je obvyklé, že experimenty zopakuje jiný nezávislý tým, který výsledky potvrdí nebo vyvrátí. Netvrdím, že nic takového neexistuje, ale poctivě jsem hledal a nenašel.
Nenašel jsem nikde ani žádný originální pramen, ze kterého čerpal český text v pasáži, která vysvětluje mechanismus účinku "groundingu" slaboulinkým proudem mezi tělem a zemí. K vyvrácení takového vysvětlení stačí středoškolská fyzika. Jestliže to tedy skutečně funguje, pak asi poněkud jinak.
Ještě musím pro úplnost připomenout, že v mnoha pramenech je diabetikům důrazně doporučováno, aby byli stále obutí (i v interiéru), protože "vedlejším efektem" diabetu je zhoršené hojení i drobných poranění.
Osobne sa mi to nikdy nepodarilo :) Maximalne som na druhy den trocha soplil, ale na dalsi den to bolo uz uplne v poriadku. Ale to sa mi stalo len po dlhsej prestavke, cize po zime.
Není divu, že se tomu organismus přizpůsobí a nohy jsou pak na sebemenší chlad velmi choulostivé.
Naštěstí lze tento stav snadno napravit postupným otužováním. Zdůrazňuji "postupným", viz Jak na to - zima
Na připomínky typu "nachlazení" už mám standardní odpověď: "taky mě zábly nohy, když jsem ještě nosil boty".