Většina lidí podléhá názoru, že bosi mohou chodit pouze ve vrcholném létě za horkého počasí, jinak riskují nastydnutí. Ve skutečnosti je to naopak: na rozpáleném asfaltu riskujeme spáleniny a puchýře, kdežto při nižších teplotách, když ještě moc nemrzne, je to mnohem příjemnější.
Aniž si to příliš uvědomujeme, mají různé části našeho těla různou tepelnou odolnost podle toho, jak je trénujeme. Například obličej obvykle neschováváme ani v mrazivém počasí a považujeme to za zcela samozřejmé. Rukavice nepotřebujeme ani za mírného mrazu. Naše nohy se ale adaptovaly na stav, kdy jsou i v létě uzavřené v botách, které kromě tepelné izolace také brání přirozenému pohybu chodidla a prstů, což omezuje krevní oběh.
Jistě, mezi rukama bez rukavic a bosýma nohama je rozdíl: přestup tepla z chodidla do studené země je podstatně větší, než z ruky do vzduchu. Země se ale při chůzi dotýkáme jen polovinu doby a jen menší částí chodidla (tedy alespoň ti z nás, kteří nemají úplně ploché nohy). A v opačném směru zase působí faktor, že při pohybu (chůze úplně stačí) pracují nohy mnohem víc než ruce a jsou tudíž víc prokrveny i zahřívány.
Samozřejmě, že třeba postupně si na nižší teploty zvykat stejně jako na nerovný terén. Zdá se ale, že je to poněkud snazší, příroda se sama postará o vhodné tempo - většinou stačí začít v létě a plynule pokračovat do zimy.
Celkové otužování také rozhodně neškodí, i když tam jde spíš o přizpůsobení organismu celkově většímu výdeji tepla.
Při tom zvykání na nižší teploty platí úplně stejně jako pro náročný terén: Není třeba trénovat příliš intenzivně, ale hlavně často. Účelem není přežít podchlazení organismu, ale adaptovat i nohy na podmínky, v jakých které běžně fungují naše ruce nebo obličej. To všechno je možné dělat tak, že nohy jsou přitom v tepelné pohodě dokonce větší, než v botách.
Ještě poznámka: jsou lidé, kteří říkají: chlad snáším dobře, ale jen ne na nohy, ty mě vždycky zebou. Vsadím se, a zkušenosti to potvrzují, že právě tímhle se to dá dobře vyléčit.
Ahoj, mám na vás dotaz. Bos chodím víceméně většinu roku, ale jak je pod dejme tomu 8°, tak mě stačí málo a přestávám cítit prsty na nohou. Celé zbělají a znecitliví. Vždy mě to docela vystraší a šoupnu je do bot, kde si je zahřeju cvičením (stahování a roztahování). Podle mne je nesmysl omrznout při takových teplotách a vystavení chladu max. půl hodiny. Co si o tom myslíte? Stává se vám to také, řešíte to nějak? Nebo mám prostě v zimě útrum? :)
21.11.2016 1:32 Ward: Re: Naboso v zimě
O tomhle psal několikrát Paja 781p, kterého to trápilo jako dlouhodobý problém. Bohužel sem už delší dobu nechodí; vůbec nevím, kde se teď celá ta početná a velmi aktivní parta schází, když jim zrušili diskusi na Lidé.cz.
21.11.2016 14:16 MG: Re: Naboso v zimě
Ahoj Matěji,
zdá se, že to souvisí se špatným prokrvením končetin. U člověka, který je stále obutý, by to bylo úplně normální, pumpovat krev do prstů nohou vlastně ani moc nepotřebuje a adaptuje se na to. Ve tvém případě ale bude asi příčina jinde. Asi by bylo vhodné zkusit to, co krevní obě......zobrazit celý příspěvek
Ahoj Matěji,
zdá se, že to souvisí se špatným prokrvením končetin. U člověka, který je stále obutý, by to bylo úplně normální, pumpovat krev do prstů nohou vlastně ani moc nepotřebuje a adaptuje se na to. Ve tvém případě ale bude asi příčina jinde. Asi by bylo vhodné zkusit to, co krevní oběh podporuje nebo rozšiřuje cévy. Důležitý je zejména pohyb. V této souvislosti se Uvádí i vliv výživy, vitamíny apod. Feferonka taky umí krev docela dobře rozproudit. Naopak třeba kouření cévy stahuje.
Špatná průchodnost cév taky může být příznakem řady jiných onemocnění, ale to už patří do oblasti medicíny.
Určitě by nebylo vhodné lámat to přes koleno, šoupnout nohy do bot a zahřát je cvičením je to nejlepší, co se dá udělat.
Dej vědět, jak se to vyvíjí, s tímhle má problémy i řada jiných lidí.
MG
22.11.2016 6:55 vlkky: Re: Naboso v zimě
Ahoj Matěji,
určitě bude někde organický problém, tj. nějaká příčina, proč se nohy u bosochodce špatně prokrvují. Osobně chodím prakticky pořád bos a letos zatím zcela v pohodě. V zimě je to bez problémů pokud je teplota nad bodem mrazu - cca 15 minut nohy po vyjití ven chládnou a zřejmě se ......zobrazit celý příspěvek
Ahoj Matěji,
určitě bude někde organický problém, tj. nějaká příčina, proč se nohy u bosochodce špatně prokrvují. Osobně chodím prakticky pořád bos a letos zatím zcela v pohodě. V zimě je to bez problémů pokud je teplota nad bodem mrazu - cca 15 minut nohy po vyjití ven chládnou a zřejmě se v této době aktivuje termoregulační systém resp. nastavuje režim pro pobyt venku. Po těch cca 15 minutách se nohy začnou samovolně zahřívat a pak již v zásadě je vše v pohodě - nohy bez problému citlivé a přizpůsobené okolní teplotě. Samozřejmě doba adaptace také závisí na aktuálním počasí - je-li vlhko, prší tak se nohy přizpůsobují hůře a též záleží na povrchu, kde se člověk pohybuje - horší je to pochopitelně na mokré trávě, mokré hlíně nebo dokonce v bahně. Asi před týdnem jsem byl v lese (cca hodinová procházka) - venku byly asi 3 stupně, foukal dost mrazivý vítr, místy byl sníh či led. Tyto podmínky jsou samozřejmě už horší, ale jelikož se střídala vlhká či mokrá místa se suchými, tak to bylo v pohodě. V mokrých místech se nohy ochladily a na suchých se zase prohřály. Celkem to byl dosti zajímavý zážitek, který by obutý člověk rozhodně nezažil :-)
V době kdy mrzne musí být člověk opatrnější, protože už může dojít k omrzlinám, ale vše záleží opět na aktuálním počasí a místu, kde se človek pohybuje (a samozřejmě délce pobytu venku). Krátké pobyty nejsou problém ani při větším mrazu - byl jsem loni venku i při -11 stupních, ale jen asi 15 minut.