Přeji hezký bosonohý celý rok
MG
Už delší dobu se chystám do webu zařadit sekci "začínáme", kde by se tyhle záležitosti podrobněji rozebraly. Takže asi odhodím zábrany a ten text tam dám.
K té druhé část......zobrazit celý příspěvek
Už delší dobu se chystám do webu zařadit sekci "začínáme", kde by se tyhle záležitosti podrobněji rozebraly. Takže asi odhodím zábrany a ten text tam dám.
K té druhé části - vliv na zdraví a chůze "přes špičky": mám přesně stejnou zkušenost. Pata tlumí náraz kroku nesrovnatelně hůř než špička (vlastně netlumí vůbec, tuhle funkci pak přebírají kolena, která na to ale stavěna nejsou). Naboso se člověk snaží patu víc odlehčit než v botách. Vede to k jinému stylu chůze, který lépe odpovídá podmínkám, pro které se noha vyvíjela milion let. Proto jsem přesvědčen, že chůze i po tvrdém rovném povrchu zdraví spíš prospívá než škodí.
Je to ovšem jen osobní názor, byl bych moc rád, kdyby se k tomu vyjádřil někdo kvalifikovanější. Je jasné, že exaktně prokázat nebo naopak vyvrátit takový názor je velmi obtížné až nemožné. Pokud vím, je možné výskyt různých typů zdravotních obtíží statisticky zhodnotit proti spoustě faktorů: věk, kuřák/nekuřák atd... - ale proti tomu, jaké a zda vůbec nosíte boty, to nejde. Nejsou data. Je to s podivem, protože plochá noha u dětí nebo vbočený palec u žen (tj. vady, které jsou nejvíce spojovány s vlivem obuvi), stojí zdravotní pojišťovny obrovské peníze, takže by financování takového výzkumu vlastně neměl být problém.
Jeho výsledek by pak třeba mohl opravit nebo potvrdit všeobecně rozšířený názor na obouvání dětí: venku na trávě nebo na koberci mají chodit bosé, ale na tvrdé rovné podlaze potřebují botičky s pevnou klenbou. Podle osobní zkušenosti jsem přesvědčen, že doporučení "chůze naboso po rovné podlaze dětské noze škodí" je mýtus, nepodpořený ničím jiným než častým opakováním. Je to ale zase jen osobní názor a rád bych se o tom dozvěděl víc.
Choďte bosi, posílíte své zdraví.
MG