Všeobecná diskuze
Do diskuse můžete psát názory, postřehy, dotazy,... Pro přidání příspěvku není třeba žádná registrace.
Jsou vítány příspěvky k danému tématu, ale i připomínky a náměty k obsahu webu.
Pro příspěvky, které se netýkají daného tématu, osobní polemiky apod. je určeno fórum "B", kde se každý může dosyta vyřádit bez ohledu na téma.

Vložit nový příspěvek
vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet příspěvků: 3407    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]   ... [ 645 ]  [ 646 ]  [ 647 ]  [ 648 ]  [ 649 ]   ... [ 682 ]  


5.6.2017 21:36   Matej:      V daždi         
O tom, že chodiť bosý v daždi, hlavne po vyhriatom letnom dni, je úžasné, netreba snáď ani hovoriť. Mňa by však zaujímalo niečo iné ohľadom letných búrok a bleskov. Je pravda, že bosý človek, ktorý nie je od povrchu Zeme ničím izolovaný, a teda je uzemnený, je viac ohrozený zásahom blesku, než človek obutý? A ešte navyše keď nad sebou držím dáždnik?

6.6.2017 1:46   MG:      Re: V daždi         
Napětí blesku se odhaduje na desítky až stovky milionů voltů (viz např. www.priroda.cz/clanky.php?detail=1404). Izolační schopnost gumové obuvi je maximálně v řádu kilovoltů, za mokra spíš méně. Při přímém zásahu bleskem tudí......zobrazit celý příspěvek
Napětí blesku se odhaduje na desítky až stovky milionů voltů (viz např. www.priroda.cz/clanky.php?detail=1404). Izolační schopnost gumové obuvi je maximálně v řádu kilovoltů, za mokra spíš méně. Při přímém zásahu bleskem tudíž určitě nijak nepomůže.

 Jiná věc ovšem je, že z místa zásahu teče asi vteřinu do země proud řádu stovek tisíc ampér. V okolí desítek metrů od místa zásahu má zemní potenciál v okamžiku zásahu gradient asi stovky voltů na metr (tzv. "krokové napětí", závisí na vodivosti podloží, která je různá, viz www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/krokove-napeti). Při chůzi spojujeme nohama místa vzdálená cca 75 cm, tudíž k úrazu může dojít i tímto způsobem. Tady už může izolační schopnost obuvi sehrát podstatnou roli. Následky úrazu vzniklého tímto mechanismem ovšem zdaleka nemusí být tak fatální, jako při přímém zásahu - nejen proto, že hodnoty proudu jsou o několik řádů menší, ale proud tekoucí z jedné nohy do druhé nezasahuje srdce ani mozek.

 Držet nad sebou při bouřce deštník není dobrý nápad. O pár centimetrů nám zvětší výšku a špička na vrcholu deštníku zvyšuje intenzitu elektrického pole.


6.6.2017 8:23   VM:      Re: V daždi         
Myslím že zásah tímhle proudem dostaneme jen v případě že už tam ten proud skutečně začne téct, tedy až při zásahu bleskem, a pak už je to jedno. Ten gradient totiž vzniká jen jako reakce na elektrické pole mezi zemí a mrakem, a nemá vlastní náboj. Podobně za bouřky chodíme vzpřímeně, ve vzduchu mezi patami a hlavou máme několik set až tisíc voltů, a ani si toho nevšimneme, maximálně nám vstanou vlasy na hlavě.

6.6.2017 9:35   Matej:      Re: V daždi         
Ďakujem za rady. Pri búrke si ten dáždnik radšej odložím a niekam sa schovám. Mňa to napadlo preto, lebo keď v predpovedi hlásia dážď, prehánky alebo búrky, brávam si dáždnik, aby som nezmokol. A keď necestujem príliš ďaleko alebo sa pohybujem iba v našom meste, obuv so sebou nenosím.

7.6.2017 15:40   Juro:      Re: V daždi         
Matej: čo tak spraviť nejaký výlet na strednom SK úplne bez topánok? :)