Chcel som aj pridať nejaké fotky, ale žial neviem ako na to :o(.
MG
Tož tedy slíbený text:
Vážení rodiče!
Naše školství se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí. Proto nás mrzí, že i naše škola se musí vypořádávat s problémem ničení školního majetku ze strany našich žáků. Vedení školy již v minulosti přijalo několik preventivních opatření ke zlepšení stavu, u některých dětí však k nápravě nedošlo a nedochází. Jedním z největších nešvarů posledního období je to, že pře-devším chlapci a děvčata druhého stupně přicházejí do školy bez přezůvek nebo bez sportovní obuvi, a proto se buď nepřezouvají, nebo chodí bosi. Ani jedno nemůžeme tolerovat.
Z důvodů bezpečnostních a zdravotních nemohou děti chodit bosy. Nedovolují to předpisy pro práci v odborných učebnách, z důvodu prochlazení nemohou žáci chodit bosi po chodbách, z hygienických důvodů pak na WC. Z důvodů ničení podlah (čmouhy od černých podrážek, vnášení písku, štěrku, ale také vody či sněhu) nesmějí v botách chodit po škole, do kmenových tříd i odborných učeben.
Z výše uvedených důvodů nařizuje školní řád žákům, aby si do školy přinášeli obuv na přezu-tí. Obuví na přezutí se v tomto případě rozumí domácí přezůvky, které nesmějí mít tzv. černou podrážku a které musejí být ze zdravotních důvodů vzdušné. Žáci proto nesmějí jako přezůvky do tříd a odborných učeben používat sportovní obuv.
Naopak na cvičení do tělocvičny musejí žáci nosit obuv pevnější, sportovní. Ani ta nesmí mít tzv. černou podrážku. Sportovní obuv do tělocvičny nesmí být z řady důvodů totožná s obuví, v níž žák běžně chodí venku a v které přichází do školy. Použití nevhodné obuvi ničí podlahu a protiskluzový lak tělocvičny a, vážení rodiče, věřte, že nový nátěr podlahy tělocvičny protiskluzovým lakem stojí kolem dvou set tisíc korun. Za normálních okolností by měl lak vydržet až 5 let, je-li žáky používána nesprávná obuv, pak lak vydrží jen asi 2 roky, takže náklady na provoz tělocvičny se zvyšují až 2,5x.
Vážení rodiče,
z tohoto důvodu jsem jako ředitel školy po projednání v pedagogické radě přijal následující opatření, která se promítnou do úpravy školního řádu:
1. Žáci jsou povinni se v šatně přezouvat do přezůvek, které mají charakter domácí obuvi, nesmí se tedy jednat o obuv např. sportovní.
2. Do výuky tělesné výchovy se žáci musejí přezouvat do sportovní obuvi, která nesmí mít tzv. černou podrážku a která nesmí být totožná s obuví, v níž žák přichází do školy.
3. Pokud žák nebude respektovat body 1 a 2 a přezůvky nebude nosit či je nebude používat, bude při prvním zjištění napomenut, při druhém zjištění bude potrestán důtkou třídního učitele se zápisem do ŽK, za další přestupek bude potrestán důtkou ředitele školy a věc bude projednána s vámi, rodiči, protože při následném prohřešku již bude žákovi snížena známka z chování.
4. Žáci nesmějí nechávat přezůvky ani sportovní obuv volně se povalovat v šatně.
Vážení rodiče,
v poslední době se rovněž setkáváme stále častěji s tím, že děti nechávají ve škole po skončeném vyučování své svršky, bundy, pláště, svetry apod. Je až zarážející, že jim v následujících dnech nescházejí. Žádáme vás proto, abyste oblečení svých dětí věnovali větší pozornost, protože škola není zařízena na to, aby tyto svršky dlouhodobě uschovávala. Pokud už vaše dítě některou z částí svého oděvu ve škole zapomene, dohlédněte prosím na to, aby si zapomenu-tou věc hned příští den vyzvedlo v šatně č. 1, kam jsou tyto zapomenuté oděvy na přechodnou dobu uloženy.
Vážení rodiče,
na závěr bych chtěl upozornit ještě na skutečnost, že děti často přinášejí do školy nejrůznější předměty, které do školy nepatří, nebyly-li děti k jejich přinesení vyučujícím vyzvány. Často pak dochází k jejich ztrátě nebo krádeži. Poněvadž se nejedná o věc pro výuku a potřebu dítěte nezbytně nutnou, škola za ně nenese odpovědnost a ani proti jejich ztrátám není pojištěna.
A závěrem jedna poznámka. To se týká i mobilů. Škola nemůže podle výkladu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy žákovi zakázat nosit u sebe mobil, žákovi však není nedovo-leno po dobu pobytu ve škole telefonu používat. Aktivace mobilu zejména v době vyučování je porušením školního řádu a žák za to může být potrestán podle míry provinění nebo při opa-kování přestupku až sníženou známkou z chování.
Vážení rodiče,
věřím, že opatření ředitele školy přijmete s pochopením a že budete v působení na vaše děti, naše žáky, škole nápomocni.
V Českém Těšíně 24. dubna 2007; Rudolf Fiedler, ředitel