Ale byl vědecký pokus o otu......zobrazit celý příspěvek
Ale byl vědecký pokus o otužování. Nechali stát pár lidí každý den, možná několikrát denně bez bot na studené podlaze. Větší část dostala rýmu, 1/2 z nich už dál nestáli na studené podlaze, druhá i s rýmou dále stáli na studené podlaze. Rýma odezněla po obvyklé době u všech. Jen Ti co stáli i při rýmě na studené podlaze již další rýmu ze stání na studené podlaze nedostali. Ti co při rýmě nestáli na studené podlaze, při pozdějším stání na studené podlaze rýmu zase dostali.
Darden
Jediné, co je k tomu možné zodpovědně říct je to, že to nikdo neví. A kdyby to někdo chtěl seriozně zkoumat, bylo by to velmi obtížné.
Např. účinky léčiv se hodnotí tak, že se dostatečně velká skupina lidí......zobrazit celý příspěvek
Jediné, co je k tomu možné zodpovědně říct je to, že to nikdo neví. A kdyby to někdo chtěl seriozně zkoumat, bylo by to velmi obtížné.
Např. účinky léčiv se hodnotí tak, že se dostatečně velká skupina lidí rozdělí na dvě části: první dostává zkoumaný preparát, druhá má místo něj placebo (zcela neškodné a zcela neúčinné). Je důležité, že nejen zkoumané osoby, ale ani ti kteří jim léčivo podávají, ani ti, kteří hodnotí účinky, nesmí vědět, co která osoba dostává. Obě skupiny musejí být v ostatních faktorech (věk, pohlaví, kuřák/nekuřák,..) statisticky stejné. Pokud nejsou tyhle podmínky splněny, nejsou výsledky k ničemu.
Nedokážu si představit, že by kdekoliv na světě někdo dostal grant na výzkum tohoto typu. A kdyby náhodou existovaly nějaké pozitivní výsledky, všelijací výrobci aspirinů by se postarali o jejich zpochybnění.
Ale abych se na to nekoukal jen černými brýlemi: kladný efekt by se dal očekávat v několika směrech:
- akupresura
- psychika: když člověk věří, že dělá to, co mu prospívá, tak mu to prokazatelně prospívá
A příznivý efekt to taky má na okolí pacienta: když dostane rýmu "normální" člověk, tak se neví, jak a kde to chytil. Když dostanu rýmu já (možná méně často než ostatní, nevím, ale rozhodně ne častěji), tak je jasno: "to máš z toho, že chodíš v zimě bos!"
Přeji brzké uzdravení
MG
Uvedu příklad: V úterý jsem využil slušného počasí a vyrazil na túru po Jeseníkách - uzavřít sezónu. Boty šly do batohu a já jsem absolvoval asi 18 km po liduprázdných horských štěrkových cestách. Ačkoliv jsem trénovaný, tak po 10 km už člověk cítí, že už toho začíná být dost. Tady ale nastoupí ta vůle a odolnost, která je později vystřídána snad i jakousi otupělostí, a další kilometry umožní bez větších problémů zvládnout. Nebudu zastírat, že doma mě chodidla pálila. To je myslím zcela normální. Abych to takříkajíc rozchodil, šel jsem se večer ještě bosky projít. Na betonovém dlážděném chodníku jsem taky chodil jako provazochodec a cítil jsem každé zrnko písku. Ale po chvíli mi zase vytrénovaná vůle bolest potlačila a já ušel ještě asi 2 km po všem možném bez dalších problémů. Dnes po dvou dnech už jsem zase fit a bolesti jsou ty tam. Tím chci říci, že trénink vůle je také velmi důležitý, ne-li rozhodující (nakonec to dokazuje i chůze po žhavém uhlí).
Je super jít na výlet spíš na tůru a boty nemít ani v batohu. A je fakt, že mám raději štěrkové než mechové cesty.
Tak na otázku jak začít nebo jak na to, bych nechtěl přímo radit, ale je rozdíl jít bos a být bos. A někdy třeba v MHD může být náročnější být bos.
Darden
Co se týče počasí, tak podle mne chladno ulehčuje množství km.