Extra heslo nechcem lebo by som ho aj tak zabudol.
Vsetko je to z webu a mozno aj dost "proflaknute",akurat ze je to prevazne z ruskych zdrojov a tym padom u nas dost nezname.
Velka cast z toho je z roznych galerii/for pre mladych fotografov, a potom z roznych osobnych fotoalbumov, kde ludia davaju dovolenkove fotky.
j.
Volný a zkrácený překlad textu:
Jedenáctiletý Billy běží půlmaraton bosý
Beach Marathon sobota 16.2.2008
Billy Welzien byl tématem hovoru o sobotním půlmaratonu, nejen proto že jako 11letý chlapec dosáhl úctyhodného času 1:38:54, ale proto, že běžel bos. Tím se zapsal do historie Myrtle Beach Maratonu. Mnoho lidí ho absolvuje, ale jen málo bez bot.
Na dotaz, zda si někdy zranil nohu, odpovídá že snad nikdy, na kámen ale dupnul mnohokrát.
"Doma chodím bos téměř kamkoliv", říká po ukončení svého prvního organizovaného půlmaratonu. "Zkoušel jsem běhat i v botách, ale je to pomalejší".
Absolvovat půlmaraton v 11 letech je dost samo o sobě, ale naboso po ulicích v chladném počasí (8°C) už vypadá jako pohádka.
Nedokážu si představit hrát naboso fotbal, natož pak běžet 20 km po tvrdé ulici bez měkkého polštářku pod chodidly.Nejsem sám, Billyho soupeři ho obdivovali také.
"Přímo letěl kolem mě", říká Ted Tsiolkas, 53 letý obutý běžec. "Říkám si můj bože, vždyť je bosý".
Billy není jediný běžec na dlouhých tratích, který zanevřel na boty. Bosý Gezahgne Abera z Etiopie zvítězil na olympijském maratonu s časem 2:10:11 v r. 2000 v Sydney a následoval tak krajana Abebe Bikilu, který zvítězil na olympiádách v r. 1960 a 1964.
Bosá Zola Budd z Jižní Afriky překonala světový rekord na 5000m v r. 1984.
V článcích v Runner's World magazine r. 2001 a 2006 publikoval Australan Michael Warburton názor, že váha dvou treter po 10 uncích (asi 2x 300g) zhorší výkon běžce asi o 5 procent (pozn. MG: zdá se to nepravděpodobné, když ta váha je asi 1% váhy člověka, ale z fyzikálního hlediska to docela sedí: při každém kroku musí běžec udělit noze zrychlení z nuly na víc než dvojnásobnou rychlost běhu, a ty tretry mají asi 10% váhy nohy).
Billyho otec běžel plný maraton v botách. Říká: "mám choulostivé nohy, nemohu běžet po hrachu". Jeho syn takový problém nemá. Když jsem se ho zeptal na výhody a nevýhody běhání naboso, Billy mi ukázal chodidla. Po 21 km městských ulic je měl pěkně špinavá, ale jinak žádná tvrdá podrážka, jak byste možná očekávali.
Otázkou ale je, kdy, kde a jak má jít člověku o maximální výkon. Pravidelným tréninkem, tím spíše návykem u dětí, je možné docílit schopnosti běhat i dlouhé trati na tvrdých podkladech bez vyššího zdravotního rizika, přičemž psychické aspekty prožitku výkonu mohou být při bosém běhu velmi vysoké.
Shrnul bych to tak, že je to super a je to k závidění, když se k tomu někdo dopracuje, ale není to asi cesta ke zvyšování výkonnosti.
Co se týče Billiho Welziena, není jediný z rodiny, kdo běhá, zvláště s přihlédnutím k věku, naboso velmi dobře. Jeho sestry z rodiny faráře ortodoxní presbytariánské církve ve West Key na Floridě, hlavně o tři roky starší Priscilla, běhají dobře (bez bot) také. Staší trochu prohlédnout výsledkové listiny závodů v oblasti a zveřejněné fotografie. Náhoda to tedy určitě není a i na jiných místech se tu a tam lze dobrat k dětem běhajícím výkonnostní závody naboso. Asi to není špatná inspirace, ale také nic závratného.
Přesto je dobré, že tu někdo na Welzienovy poukázal a pokud si dá někdo práci a pár fotek vybere (hledat lze přes adresu http://www.southernmostrunners.com/racer.htm ) - díky.
A pokud to někoho zajímá, pak William Welzien starší má zveřejněnou mailovou adresu wvwelzien@aol.com (jestli funguje a zda by se chtěl na téma běhání svých dětí bavit netuším).
Zingy
Někde jsem slyšel,že snad ve Velké Británii nepustí bosého člověka na jezdící schody v metru.Jednou,když jsem šel do jednoho hypermarketu,tak mi tam nějaký sekuriťák dělal problém,že když se poraním,tak že to odne......zobrazit celý příspěvek
Někde jsem slyšel,že snad ve Velké Británii nepustí bosého člověka na jezdící schody v metru.Jednou,když jsem šel do jednoho hypermarketu,tak mi tam nějaký sekuriťák dělal problém,že když se poraním,tak že to odnesou oni,že mě tam pouštěli.Nakonec mě tam pustili.Jinak jsem tam chodil bos celé léto a v pohodě,akorát jednou.Co jsem slyšel od lidí a četl v různých diskuzích,tak někomu dělali problém v metru,že bez bot se na eskalátory nesmí.Vždyť přece je to každýho osobní riziko,tak co se starají?A neni to diskriminace?Někomu se rozbijou pantofle,tudíž pujde naboso a nepustí ho do metra?
Možná,že někomu jde o to,že když se poraním,tak k tomu došlo v důsledku porušení předpisu a že eventuelní lékařská péče bude hrazena ze SPOLEČNÉHO POJIŠTĚNÍ,tudíž z kapes všech občanů./s tím jsem se setkal v diskuzních fórech na jiná témata,to bylo v souvislosti s bezpečnostními pásy v autech/.Jestli toto někomu vadí,tak ať udělají takovou možnost,že když k něčemu takovému dojde,zranil jsem se v důsledku porušení zákazu,tak si eventuelní ošetření zaplatím v plné výši ze svého.Stejně,že k něčemu takovému dojde je dost malá pravděpodobnost.Přeci když jdu bos,tak si za případná poranění zodpovídám JEN JÁ SÁM.To dá přirozený rozum a druhým do toho nic není,fakt že ne.Rozum mi stojí nad tím,jak západní společnost podivně uvažuje a smýšlí.A vysvětlovat něco o reflexní terapii těm omezencům,co ty zákazy vymýšlejí nemá cenu,stejně to nepochopí
Přitom jsem si ale uvědomil, že na tomhle webu úplně chybí zcela zásadní téma sport. Tož, Zingy, jsi asi jediný, kdo by byl schopen k tomu kvalifikovaně něco stvořit - co tomu říkáš? Určitě by se našlo dost lidí, kteří by se o tom chtěli dozvědět trochu víc, a nemají kde, českých zdrojů je málo.
Ahoj MG