Co se týká klíšťat, je to fakt nebezpečný hnus. Pomáhá užívat neškodný B-komplex (1 tabletka denně); kdo bere skutečné léky, vyjmenoval by jistě i jiné. Mně osobně se osvědčuje namazat si nohy (stačí od země do půli lýtek) Dyfusilem (sprej) nebo Repelentem (v lahvičce). Taky záleží na krajině: v Krkonoších jsem mohl sedět půl dne v trávě a nechytil jsem nic, naproti tomu z naší chaty (Berounsko) jsem si jich jednou za víkend přinesl 17.
šroubovací zavařovačky jsem sice nezkoušela, ale neviděla bych v tom zádrhel. Sklenice klasicky vymývám horkou vodou, aby se odmastily, víčka taky, hlavně gomové těsnění. Řešení vidím v tom, že víčka nedotáhneš "na krev", ale tak na 2/3. Prostě tak, aby neodpadla, kdy......zobrazit celý příspěvek
šroubovací zavařovačky jsem sice nezkoušela, ale neviděla bych v tom zádrhel. Sklenice klasicky vymývám horkou vodou, aby se odmastily, víčka taky, hlavně gomové těsnění. Řešení vidím v tom, že víčka nedotáhneš "na krev", ale tak na 2/3. Prostě tak, aby neodpadla, když se zelí dá do kvašení a když přestane bublat (v těch sklenicích jsou vidět bublinky jako v minerálce, když kvasí a když se se sklenicí pohne, trochu i syčí), dotáhla bych víčka o trošku víc, otřela sklenice a považovala bych to za ukončený proces.
Co se týče teploty, na tom balkoně asi nevykvasí, pokud tam bude pod 15°C. Přece jen potřebuje nějakou "provozní" teplotu, někde mezi 15 a 22°C, doma mám kolem 22°C, zelí na podlaze je v nějakých 19 - 20°C a kvasí v pohodě a nepuší, jen trochu pouští šťávu na ten tác, kde ty sklenice stojí.
Poměr surovin: 20kg zelí, 30dkg mořské soli (používám nejodidovanou), 1 kg cibule a 1 balíček celého kmínu (asi 30gramů).
Tenhle recept mám od dávné bývalé sousedky, oblíbené "babičky" mých dětí. Zelí vždycky vyšlo moc dobré, ať už jsem ho naložila do kameninového sudu nebo do těch zavařovaček. Pokud je po delší době skladování slanější, je to tím, že víčka ho neuzavřou úplně neprodyšně a tak si pomalilinku stále kvasí a je pak kyselejší a i ta slaná chuť trochu vyleze. Vždycky se dá lehce propláchnout na cedníku, když je ta slaná chuť moc výrazná.
A co se týče odrůdy, která je na kvašení ideální, v Čechách je to "Dobrovodské polopozdní", ani měkké letní, ale ani tuhé zimní. V Itálii se pěstuje spousta zeleniny, tak myslím, že i to zelí se dá sehnat takové, aby bylo dobré na kvašení. Ty letní odrůdy jsou po vykvašení moc matlavé a ty zimní zase suché. Pokud bys sehnala jen zimní a při šlapání pustilo málo šťávy, řeší se to tak, že se převaří čistá voda se solí, v poměru 1 litr vody a 2 polévkové lžíce mořské soli, nechá se vychladnout a podle potřeby se dolije do zelí, aby mělo ve sklenicích nahoře hladinku a neosychalo.
Ještě zkusím napsat jedné mé kámošce makrobiotické, jestli má zkušenost s těmi šroubovacími sklenicemi a pokud něco zjistím, ozvu se.