BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 46    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]   ... [ 10 ]  


22.6.2015 0:47   MG:      Re: Zdravá noha klenby chodidla         
... po nerovném terénu je to pochopitelně zdravé, ale co na tvrdém rovném povrchu...?

 Taky by mě to už delší dobu moc zajímalo, spíš ale z hlediska obouvání dětí. Na webu najdeme nepřeberně rad a pravidel pro "zdravotně nezávadnou" dětskou obuv. Dal jsem si tu práci a přečetl jich něk......zobrazit celý příspěvek

... po nerovném terénu je to pochopitelně zdravé, ale co na tvrdém rovném povrchu...?

 Taky by mě to už delší dobu moc zajímalo, spíš ale z hlediska obouvání dětí. Na webu najdeme nepřeberně rad a pravidel pro "zdravotně nezávadnou" dětskou obuv. Dal jsem si tu práci a přečetl jich několik set. Výsledek byl docela zajímavý:

 

  • Téměř všechny české prameny uvádějí, že s vrozenými ortopedickými vadami nohou se narodí jen mizivé procento dětí, ale při nástupu do školy jsou tyto vady diagnostikovány u 30 - 80 procent dětí, tudíž jsou to vady získané. Zdroje, odkud tato čísla pocházejí, nebyl v žádném článku uveden.
  •  

  • Pokud je v českém článku vůbec zmíněno, že by měly děti také chodit bosé (jen asi v 50%), je vždy současně uvedeno, že pouze na nerovném povrchu nebo na koberci. Na pevné podlaze jsou vždy doporučeny boty. Tyto texty také mají nápadně podobné formulace, jako kdyby byly jeden od druhého kopírovány. Všude to bylo ale jen pouhé tvrzení, ani u jednoho takového doporučení nebylo uvedeno zdůvodnění ani odkaz na nějakou studii apod., ze které by toto tvrzení vyplývalo.
  •  

  • V cizojazyčných (anglických) pramenech se mi podařilo najít jen jediný článek, který se o rozdílu rovný x členitý povrch zmínil:

     www.lemsshoes.com/Shoe-Myths_ep_58-1.html , ale v tom smyslu, že ani tvrdý povrch boty nevyžaduje.

 Zdá se tedy, že se u nás podařilo úspěšně vyrobit a hlavně rozšířit mýtus o nutnosti obouvání dětí nejen venku, ale i v interiéru - v kterém bytě nebo škole se někde nevyskytuje plovoucí podlaha, lino nebo dlažba?

 Možná že zdrojem mýtu o zdravotní závadnosti chůze naboso po rovném povrchu mohla být něčí naivní představa, že "správně tvarovaná pevná bota" se otiskne do správně tvarované nohy. Opak je pravdou - způsobí jen ochabnutí příslušných svalů s následkem známých problémů.

 Pro ilustraci výňatek z www.ceskatelevize.cz televizní diskuze o obouváná dětí:

 ...máme pětiletého syna, kterému od narození kupujeme obuv v kamenném obchodě a vždy je to česká nebo slovenská certifikovaná obuv, vždy s velikostní rezervou. Bohužel nám ale bylo na prohlídce řečeno, že má syn ploché nožky a jsme posláni na ortopedii. Ráda bych se zeptala, zda jsme udělali někde chybu?...

 Zdroj tohoto mýtu může ale být také i jinde. Veškerá doporučení, které jsem přečetl, se dají stručně shrnout takto: děti musí být až na vzácné vyjímky obuté do certifikovaných bot, které nejsou o mnoho levnější než boty dospělácké. Musí mít správnou velikost, tj. po několika měsících všechny nové, protože dědit po sourozencích se také nedoporučuje. Laciné boty z Asie jsou vysloveně nebezpečné.

 Kvůli pár miliardám už stojí za to dělat "výzkum", i kdyby měl poškozovat zdraví dětí, že?

 Tohle všechno je jen můj osobní názor. Nejsem ortoped ani podiatr. Byl bych velmi vděčný za jakékoliv informace k tomuto tématu, samozřejmě i (nebo především) nesouhlasné.

 


22.6.2015 12:26   petr.liskovec:      Re: Zdravá noha klenby chodidla         
Doma jsem bosky celodenně, a protože tu i pracuji, tak jsem tak možná i 21-22 hodin denně. Mám tu tenké koberce, v kuchyni, koupelně a na wc jen lino. Venku bosý nechodím téměř vůbec, natož na nerovném povrchu (bosý běhávám hlavně po tartanu). V dětství jsem měl výrazně plochá chodidla, teď jsem v pořádku. Jinak ale nemám dojem, že bych tu nachodil nějak moc km, i když se tu pohybuji často, mimimálně každou půlhodinu pro něco zajdu apod.

23.7.2015 10:49   Sagartn:      Re: Prechladnutie         
Chodil jsem v únoru sněhem pravidelně 5km na začátku 5-10min nohy mrznou pak hřejí přímo, řekl bych že stát na studené zemi a nehýbat se může být problém, ale tělo prochladá když se nehýbe vždy. Pokud matka každý den dítě nechá vylouhovat ve vodě, a venku nenechá chodit naboso tak na 99% prochladne protože kůže na nohou se neadaptuje(netvrde), kůže se vymívá jakákoliv izolace(mam pocit že mastná kůže lépe izoluje než vymidlená rozmočená). Jako malí jsem často nachladal když jsem po kopeli takhle stál naboso a nechtělo se mi jít spát.

23.7.2015 16:57   FarKy:      Prechladnutie         
Vraví sa, že je to mýtus, tak ako je potom možné, že niektorý ľudia prechladnú zo zimy? Mám takú teóriu, že tým, že sa vysvia chladu, organizmus nie je otužený a tým pádom si dočasne oslabý imunitu a výrusy prechladnutia, ktoré boli v organizme môžu zaútočiť. Podľa mňa ich má človek už v tele, ale v takom množstve, že nemôžu ublížiť, ale akonáhle nastane to chvíľkové oslabenie imunity, tak človek prechladne, lebo organizmus sa nebude brániť. Nie je to podložené vedcami, je to len moja teória. Ako inak vysvetlíte prechladnutie zo zimy, keď je to vlastne len výrus?

23.7.2015 17:33   FarKy:      Re: Prechladnutie         
*vysvia - vystavia, ospravedlňujem sa za chybu a tapetovanie, už sa to nebude opakovať.