BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 46    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]   ... [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]   ... [ 10 ]  


30.7.2018 7:19   vlkky:      Re: Kde se stala chyba?!         
také mohu přidat jednu zkušenost s extrémním povrchem. Bosky chodím už asi 4 roky a z toho 2 roky prakticky 24/7 (tj. prakticky stále). Povrchy bosky dávám skoro všechny (tedy čerstvý makadam někde na cestách, ale nedávám, na to mám sockwy). Co se týče teploty povrchu, je v zásadě jedno, zda asfalt ......zobrazit celý příspěvek
také mohu přidat jednu zkušenost s extrémním povrchem. Bosky chodím už asi 4 roky a z toho 2 roky prakticky 24/7 (tj. prakticky stále). Povrchy bosky dávám skoro všechny (tedy čerstvý makadam někde na cestách, ale nedávám, na to mám sockwy). Co se týče teploty povrchu, je v zásadě jedno, zda asfalt nebo beton - není problém ani jedno ani druhé.

 Ale letos jsem byl opět v Řecku (podruhé bos). Přílet byl kolem 15. hodiny do Heraklionu. Před budovou letiště byl tak rozpálený beton parkoviště, že jsem na tom také nedokázal stál moc dlouho (kůže to bez problémů vydržela - nespálila se, ale teplo bylo tak velké, že to zkrátka nešlo vydržet a musel jsem přejít do stínu). Jinak, jak již bylo řečeno, pláž (kamínková) byla také dost rozpálená (kolem poledne), že jsem po ní musel chodit velmi krátce (přeběhnout nebo dělat malé kroky rychle za sebou, aby kontakt s povrchem byl jen krátký).

 Jinak musím říci, že kůže na chodidlech není vůbec tvrdá (jak si někdo myslí), ale jen je tužší a houževnatější - dost odolná vůči poranění.

 Jinak všem bosochodcům přeji další příjemné zážitky při bosování.


30.7.2018 22:39   Juro:      Re: Kde se stala chyba?!         
Ja chodím aktívne bosý tiež štvrtý rok, ale 24/7 nie. Do práce mám predpísanú pracovnú obuv, tam to proste nejde. tiež povrchy nejako neriešim, proste idem. jedine príliš kamenisté chodníky sú pre mňa niekedy nepohodlné a vtedy idem doslova krokom, ale kam sa ponáhľať, radšej si vychutnať terén a ko......zobrazit celý příspěvek
Ja chodím aktívne bosý tiež štvrtý rok, ale 24/7 nie. Do práce mám predpísanú pracovnú obuv, tam to proste nejde. tiež povrchy nejako neriešim, proste idem. jedine príliš kamenisté chodníky sú pre mňa niekedy nepohodlné a vtedy idem doslova krokom, ale kam sa ponáhľať, radšej si vychutnať terén a kontakt s povrchom. Skôr mám stále problém že došlapujem skôr na patu, ale nie tvrdo, takže ma nebolia ani kolená ani chrbtica, jedine po dlhšej trase ( nad 15 km ) Vlkky: A mal si so sebou na dovolenke nejakú obuv? ja som zažil horúci piesok aj v Taliansku aj v Španielsku. najviac to pálilo medzi prstami, doslova som musel utekať. Horci asfalt mi nevadí, ak už to moc páli tak prešľapujem. a pluzgiere som nemal dobre dávno :)

31.7.2018 7:15   vlkky:      Re: Kde se stala chyba?!         
Ano, měl jsem s sebou sockwy (v batohu na cestu) a žabky (v kufru). Žabky jsem používal v Řecku do jídelny, protože je to tam dosti nebezpečné. Úklid během jídla je jen zběžný a hrozí tak, že po rozbitém nádobí (a že ho není málo) tam zůstanou volné střepy.

 Jinak puchýře jsem na nohách ještě......zobrazit celý příspěvek

Ano, měl jsem s sebou sockwy (v batohu na cestu) a žabky (v kufru). Žabky jsem používal v Řecku do jídelny, protože je to tam dosti nebezpečné. Úklid během jídla je jen zběžný a hrozí tak, že po rozbitém nádobí (a že ho není málo) tam zůstanou volné střepy.

 Jinak puchýře jsem na nohách ještě neměl.

 Také jsem na tom letišti přešlapoval, ale beton byl fakt tak rozpálený sluncem, že to vůbec nepomáhalo. Pláž byla kamínková a kamínky se dokáží pěkně rozpálit. Písek není tak hrozný, protože se stále přesýpává, ale kamníky ne a tak jsou jak horká plotna. Ale i tak jsem boty nepoužíval - pokud to bylo k nevydržení, tak jsem to buď přeběhl, nebo dělal krátké a rychlé kroky, takže ty rozpálené kamínky nestihly působit.


31.7.2018 13:16   Juro:      Re: Kde se stala chyba?!         
A ako si postupne prešiel na 24/7? inak akú techniku došlapu používaš? ja skôr cez patu, pretože obutý v práci niekedy musím zrýchliť chôdzu a teda idem cez patu :/ a tým pádom to tak robím aj naboso ale nedupem, takže zatiaľ nemám problémy ani bolesti. A chodíš úplne všade? ja hlavne do prírody a ak do mesta tak mám zatiaľ odskúšané obchody ako Tesco, Lidl, Kaufland, menšie samoobsluhy, banku, úrady ale zatiaľ som nebol bosý u doktora alebo v obchode s oblečením. na asfalte som sa nepopálil dobre dlho, koža už je asi odolná. a ako to riešiš v zime? ja iba chvíľkovým otužovaním

 


1.8.2018 6:51   vlkky:      Re: Kde se stala chyba?!         
začal jsem postupně a během asi 2 let jsem přešel na režim 24/7. Pouze v zimě, když je nepříznivé počasí, tak obouvám sockwy. Nepříznivé počasí je buď mráz pod mínus 8-10 stupňů nebo když je břečka z roztátého sněhu, tak to když je pod nulou (břečka je většinou rozsolená). Samozřejmě v zimě nelze bý......zobrazit celý příspěvek
začal jsem postupně a během asi 2 let jsem přešel na režim 24/7. Pouze v zimě, když je nepříznivé počasí, tak obouvám sockwy. Nepříznivé počasí je buď mráz pod mínus 8-10 stupňů nebo když je břečka z roztátého sněhu, tak to když je pod nulou (břečka je většinou rozsolená). Samozřejmě v zimě nelze být venku moc dlouho a je nutné se pohybovat (nestát). Ale na běžný provoz když jezdím autem je to v pohodě. Z auta do obchodu, po městě, po obchodech - nejsem venku nikdy moc dlouho a vždy je po ruce nějaký obchod, kde se dá ohřát.

 Bosky chodím prakticky všude a není problém - spousta lidí si už zvykla a neřeší to. Na ples nebo na pohřeb bych pochopitelně bosky nešel - zkrátka jsou místa, kam se bosky nechodí. Zajímavý byl nákup kalhot v obchodě, kde se prodává společenský oděv (v práci nosím kalhoty, košili a někdy i sako). I zde to prodavačky přešly a neřešily to (asi chtěli prodat :-) - oblečení nebylo zrovna nejlevnější).

 Protože chodím stále bos, nelze chodit přes patu, jak se chodí v botech. Došlap je na vnější část paty a vnější došlapovou část plosky chodila. V podstatě je na obě části došlap naráz. Nijak jsem se tomu nevěnoval - nohy na tento způsob přešly automaticky, protože jinak to nejde - má na to ale asi vliv chození 24/7 naboso, protože nohy pak nic jiného neznají a přizpůsobí se.