BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 46    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]   ... [ 10 ]  


22.11.2016 22:32   Miraty:      Zdravotní obuv         
I zde jsem na to narazil. Na co? "ZDRAVOTNÍ OBUV". Je to stejný nesmysl jako "FUNKČNÍ PRÁDLO (ponožky)" - které je mimochodem vyrobeno z plastu Polypropylenu. Co to je za nesmysl? Proč si tak nesmyslně lechtáme uši? Abychom měli falešný pocit že to co právě nosíme je správné? Mim......zobrazit celý příspěvek
I zde jsem na to narazil. Na co? "ZDRAVOTNÍ OBUV". Je to stejný nesmysl jako "FUNKČNÍ PRÁDLO (ponožky)" - které je mimochodem vyrobeno z plastu Polypropylenu. Co to je za nesmysl? Proč si tak nesmyslně lechtáme uši? Abychom měli falešný pocit že to co právě nosíme je správné? Mimochodem je to falešný pocit a všichni kdo tomu rozumí to vědí. Proč se ustupuje od plasťáků? Typicky Coolmaksů :-) ?

 Dermatologové to vědí. Věděli to i naše babičky. A my? A co "zdravotní obuv" ? Směšné. Trapné, nesmyslné. Nikde není určeno co to je. Zkuste si uvědomit jak vypadají (a hlavně jaké jsou) boty co Vám prodávají jako "ZDRAVOTNÍ" !!! Tvrdé, hrubé podrážky, nevhodný tvar, podpírající klenbu, apod. OPRAVDU TO POTŘEBUJEME? CHCEME? Pokud ano, řekněme rovnou, že i superúzké lodičky na jehlách jsou též....zdravotní obuv. Anebo si přestaňme vědomě lhát.


21.10.2017 12:00   Anonym:      Obličky?! /ledviny         
Neviete aký ma prosím vplyv bosá chodza/beh na obličky? Po rokoch?

24.10.2017 9:45   Lubo:      Bosa chodza a oblicky         
Za seba mozem povedat, ze poslednych 13 rokov celkom intenzivneho boseho chodenia (aj po studenej zemi, obcas par minut v snehu a dost vela v studenom potoku) nemalo negativny dopad ziadny, akurat sa mi zlepsila imunita. Aj tych par znamych, co radi chodia bosi, nema s oblickami nic.

24.10.2017 13:54   Juro:      Re: Bosa chodza a oblicky         
Ahoj, opäť niekto zo Slovenska? :) supeeer. Nás Slovákov čo chodíme bosí je asi málo, teda aspoň na nete sa málo zapájajú do debaty. mne sa tiež trošku zlepšila imunita za cca 5 rokov čo chodím aktívne bosý, ale zase nie nonstop. občas ma ale drapne nádcha ale veľmi rýchlo sa z nej vyliečim. Mám 24 rokov , a Ty? :)

27.10.2017 15:08   Lubo:      Re: Bosa chodza a oblicky         
Ahoj,

 ja mam 39. Na Slovensku je stretnut boseho rarita, ale urcite sa zlepsili reakcie okoloiducich - v Bratislave na lesnych cestickach nekomentuje uz takmer nikto, kdezto tak pred 5 a viac rokmi boli komentare a prekvapene tvare castejsie. Ale ked som tento rok v auguste vyliezol bosy na ......zobrazit celý příspěvek

Ahoj,

 ja mam 39. Na Slovensku je stretnut boseho rarita, ale urcite sa zlepsili reakcie okoloiducich - v Bratislave na lesnych cestickach nekomentuje uz takmer nikto, kdezto tak pred 5 a viac rokmi boli komentare a prekvapene tvare castejsie. Ale ked som tento rok v auguste vyliezol bosy na Zaruby (najvyssi vrch Malych Karpat) a aj ich bosy zliezol, islo sa s komentarmi roztrhnut vrece, pritom bolo cez 30 stupnov, sucho a teren sice narocnejsi, ale schodny. Najviac reci mali ti, co mali najvyssie a najhrubsie turisticke topanky (vhodne tak do Tatier na skaly). Ini zase mali topanocky alebo lahke tenisky a poviem teda, ze to bol na tie kopce a strk ovela vacsi hazard, ako ist bosy :) Najlepsi komentar jednej pani, ktora sla hore a ja dolu: "Hore sa kradnu topanky?"