BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 46    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]   ... [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]   ... [ 10 ]  


29.10.2017 13:02   Juro:      Re: Bosa chodza a oblicky         
áno aj ja som postrehol, že dnes už ľudia ďaleko menej zazerajú ako pred pár rokmi :) občas samozrejme nejaká tá reakcia okoloidúcich a detí. škoda že nás bosých je na slovensku stále málo, chcelo by to nejakú akciu, výlet :)

30.10.2017 8:24   Lubo:      Re: Bosa chodza a oblicky         
Ahoj,

 ja mam 39. Na Slovensku je stretnut boseho rarita, ale urcite sa zlepsili reakcie okoloiducich - v Bratislave na lesnych cestickach nekomentuje uz takmer nikto, kdezto tak pred 5 a viac rokmi boli komentare a prekvapene tvare castejsie. Ale ked som tento rok v auguste vyliezol bosy na ......zobrazit celý příspěvek

Ahoj,

 ja mam 39. Na Slovensku je stretnut boseho rarita, ale urcite sa zlepsili reakcie okoloiducich - v Bratislave na lesnych cestickach nekomentuje uz takmer nikto, kdezto tak pred 5 a viac rokmi boli komentare a prekvapene tvare castejsie. Ale ked som tento rok v auguste vyliezol bosy na Zaruby (najvyssi vrch Malych Karpat) a aj ich bosy zliezol, islo sa s komentarmi roztrhnut vrece, pritom bolo cez 30 stupnov, sucho a teren sice narocnejsi, ale schodny. Najviac reci mali ti, co mali najvyssie a najhrubsie turisticke topanky (vhodne tak do Tatier na skaly). Ini zase mali topanocky alebo lahke tenisky a poviem teda, ze to bol na tie kopce a strk ovela vacsi hazard, ako ist bosy :) Najlepsi komentar jednej pani, ktora sla hore a ja dolu: "Hore sa kradnu topanky?"


30.10.2017 16:44   Juro:      Re: Bosa chodza a oblicky         
a chodíš bosý viac po meste alebo v prírode? nosíš pre istotu obuv so sebou?

31.10.2017 22:00   Lubo:      Re: Bosa chodza a oblicky         
Vacsinou po prirode, najlepsie lesne chodniky. Na zname trasy topanky neberiem vobec, bud ich necham v aute, kedysi som chodieval aj rovno z domu. Na nove trasy alebo na trasy, kde su drsne useky (trne, hruby asfalt, strk) beriem sandale alebo tenisky do batohu.

10.6.2018 18:54   Tomáš R.:      Kde se stala chyba?!         
Zdravím vespolek. Letos jsem se z malého města přestěhoval za prací do Brna a v posledních několika horkých týdnech jsem na ulici nebo v MHD potkal několik bosonožců. Bylo to pro mě něco neznámého, tak jsem si zkusil najít na internetu, zda je to nějaká nová móda... A narazil jsem na tyhle stránky. ......zobrazit celý příspěvek
Zdravím vespolek. Letos jsem se z malého města přestěhoval za prací do Brna a v posledních několika horkých týdnech jsem na ulici nebo v MHD potkal několik bosonožců. Bylo to pro mě něco neznámého, tak jsem si zkusil najít na internetu, zda je to nějaká nová móda... A narazil jsem na tyhle stránky. Myšlenka osvobozujícího a zdraví prospěšného pohybu bez bot mě vysloveně nadchla. Tak jsem si řekl, že to vyzkouším a udělám si první bosou vycházku do nedalekého parku. Kontakt nekrytého chodidla s rozpálenými chodníky mi od počátku nebyl moc příjemný, ale říkal jsem si, že to je jenom nezvyk. Po asi dvě stě metrech mě ale chodidla začala opravdu nesnesitelně pálit, tak jsem se raději otočil a urychleně vrátil domů. Hned jsem si šel nohy zchladit (a umýt) do vany. Chladil jsem je hodnou chvíli, ale už to bylo prd platné. Teď mám na bříškách obou chodidel puchýře přes celou šířku a na levé patě taky. Zdá se, že teď nějakou dobu nejenže nikam nepůjdu bos, ale budu mít docela problém vůbec chodit...

 Docela by mě zajímalo, kde jsem udělal chybu, resp. co dělali bosonožci, jež jsem potkával v podobně horkých dnech na stejných površích, jinak?